اصول ساخت و طراحی ویلا

marrakech villa enzo 20632971935b06c1855a3ed9.77622334.1920

اصول طراحی ویلا

زمانی که به بک مهندس مراجعه می شود برای طراحی یک ویلا 

درواقع کاربر تصیم خود را برای ساخت ویلا گرفته و حال بر سر چگونگی طراحی ویلا می توان با کاربر بحث کرد 

از سویی دیگر هیچ مهندسی به شما در باره فکر به اینکه ویلا بسازید یا خیر مشورت نمی دهد ، چرا که قرار است از ساخت ویلای شما کسب درآمد کند .

اما بحث از جایی شروع می شود که آیا شما به ویلا احتیاج دارید یا خیر ، اگر بله این ویلا کجا باشد و یا چه ویژگی هایی داشته باشد.

 • قصدات شما از داشتن ویلا چیست؟
 • میزان مراجعه شما به ویلایتان چقدر است؟
 • روحیات شما برای ویلا داشتن چگونه است ؟
 • میزان هزینه ای که برای ویلا سازی کنارگذاشته اید چقدراست؟

در پاسخ به این سوالات می توان به هدف ویلا سازی ویا داشتن ویلا نزدیک شد.

ابتدا باید دید شما چه مقدار بودجه برای اینکار کنار گذاشته اید 

دقت کنید که تعداد سفرهای ممکن خود رادریک سال برآورد کنید ایا ساخت و تجهیز و نگهداری یک ویلا برای شما صرفه دارد؟ همچنین به این موضوع دقت داشته باشید که زمانی که سراغ اجاره ویلا می روید به جای یک مقصد ، تمام کشور می تواند مقصد شما باشد !

اما اگر در پایان این محاسبات و برآورد به این نتیجه رسیدید که به یک ویلا برای اقامت های طولانی و یا دفعات بالا مراجعه احتیاج دارید ،حال سراغ محل ویلا بروید 

برای این کار تعدا دفعاتی که برای سفر درنظر گرفتید را در دو ضرب کنید ، شما باید از ویلا نگهداری کنید .

اگر همچنان قصد داشتن ویلا دارید مقصدی را درنظر بگیرید که بتوانید به دفعات به آنجا مراجعه کنید . 

اگر از نظر بودجه برای شما مناسب است و جایی است که حاضرید بارها برای اقامت انتخابش کنید احتمالا محل ویلا مدنظرتون راپیدا کرده اید .

 • این نکته رو فراموش نکنید که وقتی ویلای شخصی دارید همیشه درجایگاه میزبان هستید و باید از میهمانانتان پذیرایی کنید و یا تنها به سفر بروید . 

درحال حاضر محل ویلا انتخاب شده است و باید به سراغ مراحل بعدی بروید 

احتمالا اولین گام ثبت نیاز ها و انتظاراتتان از ویلای رویایی تان است ، به این دقت نکنید که بودجه شما چقدر است رویایی ترین موارد را روی کاغذ بیاورید .

4 1351x900 434.jpg 479x320

 • داشتن طرح اولیه برای یک ویلا مجلل هزینه ای برای شما ندارد 

با داشتن این کاغذ نزدمعمار مورد نظرتون بروید از او بخواهید طرح اولیه ای برای شما آماده کند برای اینکار سعی کنید سبک معماری  مدنظرتون رو به معمار انتقال دهید ، به یادداشته باشید وظیفه تیم معماری شماست که مثل یک روانشناس از روی علایق شما ، سلیقه معماری شما رابیابند و سبک مورد نظر را به آن تعمیم دهند ‌، هرچند که این امر ممکن است چندین جلسه زمان ببرد ،اما ارزشش را دارد ،به عنوان مثال اگر برای ویلا رویایی تان ۲ ماه زمان طراحی بگذارید ،نسبت به مدت زمان استفاده از این بنا واقعا زمان زیادی نبوده است  ( حتما قرارداد ببندید و وجه معمار راواریز کنید ،دقت کنید تا زمانی که خودتان برای کارتان ارزش قائل نشوید دیگران هم برای آن ارزش قائل نمی شوند)

حال طرح اولیه لوکس خود را که ممکن است چندبرابر بودجه شما برآورد هزینه داشته باشد فاز بندی کنید ، اینگونه می توانید با بودجه فعلی تان ویلایی لوکس را داشته باشید که در آینده و با تکمیل بودجه تان بتوان به مرور به رویایتان تبدیلش کرد.

 • درچند فاز در طی سالهای بعدی به ویلای رویاییتان برسید

اجازه ندهید زیر ساخت ها درویلایتان ناقص بماند ،به عنوان مثال برای فاز های بعدی تمام مواردی که بعدا قابل احداث یا جایگذاری نیستند را از الان تعبیه کنید .

نکته حائز اهمیت که گاها فراموش می شود اهمیت محوطه سازی در ویلاست ،شما در منزل مسکونی خود هم اتاق و هال و آشپزخانه دارید ! 

 • در ویلا محوطه جذاب حرف اول را میزند 

 

این نکته تامل برانگیز است که می توان با تغییرات در طراحی ضمن داشتن موارد لوکس مد نظرتون از هزینه ها کاست به عنوان مثال انتقال استخر از ارتفاع به تراز همکف و ایجاد فاصله با بنا می تواند از هزینه های شما بکاهد .

هرگز به معنارتان اجبار نکنید که موردی اینگونه باشد یا طراحی به این شکل باشد ، به جای آن از او مشورت بخواهید ، شما معماری دراختیار دارید که هزینه کرده اید تا از علم او استفاده کنید ، درصورتی که بیشتر اوقات کارفرما معمار را به نقشه کش تبدیل می کند و معمار هم با کمال میل می پذیرد چراکه به راحتی طرح مدنظر شما را آماده می کند و شما هم بی هیچ اعتراضی آنرا می پذیرید ،اما درپایان کاری را تحویل می گیرید که ایراد اجرایی یا زیبایی یا مشکلات کاربری دارد!  در پاسخ از معمار می شنوید که خودتان اینگونه حکم کردید و راست هم می گوید 

 • بگذارید معمار به سلیقه شما برسد نه اینکه شما به وی حکم کنید 

لحظه ای فکر کنید،شغل شما چیست ؟ آیا هرکسی توان انجام کارشمارادارد؟ 

پس اجازه دهید کسی که علم کارش را دارد از علمش برای پروژه شما استفاده کند 

در مسیر ساخت ویلا احتمالا با هزاران نفر روبرو می شوید که به شما یادآور میشوند از روی تجربه بنای علم کرده اند که بسیار هم خوب از آب درآمده است ،اما واقعا ساختمان ساختن چیزی بیش از آجر و گچ و سیمان است ، تمام علوم به وجود آمده اند تا از آزمون و خطا جلوگیری شود ، اگر میل به آزمودن آزموده ها دارید خودتان دست بکار شوید و درغیر اینصورت با یک صدم هزینه ساخت ویلا از علم مهندسینتان استفاده کنید تا درهزینه های خطا جلوگیری کنید 

 • استفاده از مهندسین هزینه نیست ،سرمایه گذاری است 

 • هزینه ساخت یک متر ویلا در حال حاضر ودراقتصادی تدین حالت چیزی حدود ۴ میلیون تومان است و ویلا شما قطعا بیش از ۲۰ متر مساحت دارد!!! هزینه استفاده از مهندسین دردقیق ترین قطعا خیلی کتر از این مورد است و برگشت سرمایه استفاده از مهندسین و نقشه های دقیق فراتراز موازد فوق است 

هرکاری را از روی نقشع انجام دهید ،حتی تغییرات کوچک را با تغییر نقشه انجام دهید ، نقشه ها به شما کمک می کنند تا همه زوایا و ملزومات اجرا را درنظر بگیرید تا حرکت ناشیانه ای رخ ندهد ! 

 

 • نقشه ها برای کمک به شما آمده اند ، نه برای مزاحمت ،از هزینه ای که کرده اید بهره ببرید 

 

درپایان این موارد شما تازه وارد فاز اجرایی می شوید 

 

ادامه دارد…...

انتشار ازسایت : www.namasaazan.com

شرکت : casamia

نویسنده: Arian Heidarpour

 

برچسب ها: طراحی ویلا, کردان, شمال, متل قو, دانشنامه معماری, casamia, ساختمان سازی

 

 

 

 

گروه مهندسین طراح Casamia 

شریعتی بالاتر از پل رومی نبش الوند پلاک ۱۹۵۸

شماره تماس: 02122232936

Casamia.official@outlook.com

موقعیت مکانی