شهر شطرنجی سلماس

1 3

سلماس ، شهری هم رده لس آنجلس!

سلماس شهری که در آذربایجان غربی واقع شده است درواقع با داستانی ققنوس وار از خاکستر های شهر دیلمقان سربرآورده است ،این سهر قدمتی بالغ بر 10.000 سال دارد و تاریخ ثابت کرده که از 10.000 سال پیش در این شهر سکونت وجود داشته است

شهر دیلمقان دربامداد 17 اردیبهشت سال 1309 طی زلزله ای به طور 100 درصدی تخریب و با کشتار فراوان و آواره کردن سایر شهروندان به رنگ سیاه در می آید .

1 1

شاید آن روز کسی نمی دانست این اتفاق شوم، شروعی برای ساخت یکی از مدرنترین شهرهای جهان است، اما به دستور علی منصور والی وقت آذربایجان ، مهندس اسدالله خان تیمی متشکل از مهندسین زمین شناس آلمانی را تشکیل می دهد تا برای جانمایی شهر جدید و نقشه برداری شهر شروع به تحقیق کنند ، در طی این فرآیند اراضی اهرنجان در یک کیلومتری شهر قدیم دیلمقان برای ساخت شهر جدید مناسب ترین محل برآورد شد. در نتیجه در تاریخ 10 خرداد 1309 دستور ساخت شهر جدید از سوی علی منصور به مهندس اسدالله خان میرسد .

مهندس اسدالله خان با بهره مهندی از دانش روز وقت ، تصمیم به طراحی شهری به شیوه شهرهای شظرنجی می کند ،در این شیوه ، شهر به صورت کاملا منظم با کمترین هدررفت زمین و به گونه ای که تمام ابنیه به راحتی در معرض دید باشند و به سادگی امکان مسیریابی و یافتن اماکن میسر باشد ،طراحی می شود. همچنین از دیگر مزایای این شیوه طراحی محل قرارگیری اماکن مذهبی و فرهنگی و به طور کلی محل تجمعات در هرمحله به گونه ای که به صورت پیاده قابل دسترس باشند ، می باشد

در ساخت این شهر جدید برای هر خانواده از شهرقدیم زمینی ، مناسب برای ساخت منزل و کسب و کارشان در نظر گرفته می شود .

1 1

درنهایت امر ، فقط 4 ماه بعد!!! شهری متشکل از 36 خیابان، 4 میدان اصلی و مرکزی و 4 میدان در اطراف شهر ، 1700 خانه به همراه حمام ها و مساجد کافی ، تعداد بیشماری مغازه تحویل اهالی شهر می شود و شهر جدید شاهپور نام می گیرد.

اما امروز ودرنتیجه کم توجهی مسئولین و مردم شهر، بافت شطرنجی در مرکز شهر حفظ و مناطق تحت توسعه شهری با عدم رعایت سیستم شطرنجی و طراحی اصلی به صورت لجام گسیخته و بدون نظم در حال پیشرفت در اراضی حاشیه ای هستند که امید است برای طراحی مناسب آن و تبدیل آن به کانون توجه توریسم فکری شود.

1 6

از نظرطراحی شهری این سیستم را می توان همتراز شهرهایی نظیر لس آنجلس،تورنتو و سالت لیک سیتی قلمداد کرد ،اما ای کاش از نظر کیفیت شهرسازی هم می شد تدبیری اندیشید تابتوان به داشتن چنین شهر مدرنی در کشور اسلامی مان افتخار کرد و شعار ما می توانیم را به مرحله عمل رساند.

برچسب ها: طراحی ویلا, طراحی نما, سبک معماری, دانشنامه معماری, casamia, کازامیا, تصویربرداری هوایی, نماسازان

 

 

 

 

گروه مهندسین طراح Casamia 

شریعتی بالاتر از پل رومی نبش الوند پلاک ۱۹۵۸

شماره تماس: 02122232936

Casamia.official@outlook.com

موقعیت مکانی